فعالیت های بین المللی

world-hands_00278818

شاید شنیده باشید که بعضی افراد می گویند چرا باید به افرادی که از ما و دیارمان نیستند کمک کرد ؟ که باید در پاسخ به آنان گفت مگر چه فرقی است بین انسان ها ؛ با وجود رنگ و نژاد و قومیّت و مذهب مختلف همه آدمند و مخلوق خداوند یکتا. پروردگاری که دنیای بزرگی را به این زیبایی برای ما ساخت و ما را در آن پراکنده کرد تا در هر کجای این عالم که باشیم به کمک و همکاری هم به کمال برسیم ، عزت و سربلندیی که در گرو رسیدن به خود اوست. حال در این دنیای بزرگ و رنگارنگ کسانی هستند که از عادی ترین و اولیه ترین نیازهای خود هم محروم اند مشکلاتی که ناشی از جنگ ها ف بلاها و حتی ظلم انسان های دیگر است. که در میان آن ها کودکانی هستند که بدون هیچ گناهی گرفتار این سختی ها شدند. بچه هایی که در جسمشان درد و سختی و گرسنگی را می بینی وی در چشمانشان پاکی و امید به آسمان و آرزوهایی کوچک امّا برای همه ، کودکانی که به جای بازی های قشنگ کودکانه ، با آن شعرها و آرزوها ، دویدن ها و پریدن های بعد از زنگ مدرسه ، به دنبال غذایی برای خوردن ، لباسی برای پوشیدن و حتی راهی برای زنده ماندن هستند. پس برای رسیدن به خدای یکتا باید به گونه ای عمل کرد که او می بیند خداوندی که نیکوکاران را دوست دارد که یکی از این راه ها کمک به مخلوقات اوست که به هر دلیلی ناتوانند که برای این کار نباید فرقی بین سیاه و سفید ، مسلمان و غیر مسلمان ، ایرانی و غیر ایرانی برایمان باشد.

امور خیریه بنیاد رشد هم پیرو تبین همین موضوع و اهمیت به درد و محرومیت همه انسان ها و ترویج فرهنگ انسان دوستی و برابر حقوق انسان ها اقدامات زیر را انجام داده است که امید داریم مورد رضایت خدای منان قرار گرفته باشد. حضرت علی (ع) می فرمایند : مردم دو دسته اند ، دسته ای برادر دینی تو و دیگری همانند تو در آفرینش.

 

قحطی شاخ آفریقا در سال های 2010 تا 2012 میلادی میلیون ها نفر را دچار کمبود غذا کرد که 3 میلیون و 700 هزار نفر آن در کشور سومالی بود.در این کشور نزدیک به 260 هزار نفر در اثر خشکسالی جان خود را از دست دادند که نیمی از آنان را کودکان زیر 5 سال را شامل می شد. که این بحران به دلیل جنگ های داخلی بین گروه های مسلح که بعضاً وابسته به القاعده بودند وخیم تر هم شد. امور خیریه بنیاد رشد نیز به دنبال اقدامات و اهداف مطروح شده خود در پی کمک رسانی و یاری رساندن به مردمان آن کشور بر آمد و ضمن تخصیص منابعی از بنیاد رشد برای کمک رسانی بیشتر اقدام به جمع آوری کمک های مردمی نمود و در پی حضور مدیر امور خیریه در آن کشور از طریق جمعیت هلال احمر ایران منابع جمع آوری شده مستقیماً به دست مردم رسانده شد. این حضور در شهر موگادیشو باعث آشنایی با ساختارهای بین‌المللی فعال در عرصه حمایت و امداد رسانی را نیز برای مجموعه خیریه رشد به همراه داشت همچنین حضور در جلسات برنا مه ریزی حمایتی از مردم سومالی نیز از دیگر دست آوردهای این حرکت بوده است.

سیل پاکستان – در سال 2010 میلادی و در پی باران های شدید موسمی و بالا آمدن سطح آب رود سند ، استان های سرحد سند ، پنجاب و بلوچستان پاکستان دچار سیل عظیمی شدند که در اثر این حادثه بیش از 2000 نفر جان خود را از دست دادند و بیش از 20 میلیون نفر زخمی یا بی خانمان شدند که بر اساس تخمین های سازمان ملل ابعاد انسانی این حادثه را می توان از مجموع افرادی که در سه حادثه سونامی در اقانوس هند در سال 2004 ، زیمن لرزه کشمیر در سال 2005 و زمین لرزه هائیتی در سال 2010 زخمی یا بی خانمان شدند را بیشتر داشت در اثر این حادثه حدود یک پنجم کشور پاکستان به زیر آب رفته بود.برای این بحران کشورهای زیادی اقدام به کمک رسانی نمودند که در بین آن ها ایران نیز با ارسال 500 تن کالا و 100 میلیون دلار سهیم بوده است که مجموعه امور خیریه بنیاد رشد نیز با تخصیص منابع و جمع آوری کمک های مردمی و ارسال آن به مناطق آسیب دیده در این امور شرکت نموده است.

زلزله در هائیتی در سال 2010 با قدرت 7 ریشتر رخ داد که بسیاری از شهرهای این کشور را میران کرد که در آن بیش از 200,000 هزار نفر جان خود را از دست دادند و میلیون ها نفر آواره شدند که به گفته سازمان ملل این واقعه جزء ویران گرترین حوادث از زمان تأسیس این حادثه تا سال 2010 بوده است در همین حال وسعت حادثه رساندن کم های بشر دوستانه را سخت تر نموده بود. امور خیریه بنیاد رشد هم با ارسال کمک های بشر دوستانه ی جمع آوری شده در یاری رسانی به مردم این کشور سهیم بوده است.