درباره ما


معرفی خیریه رشد

بنیاد عام المنفعه رشد از سال ۱۳۶۵ با شماره ثبت ۳۲۱۶ از وزارت کشور آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۸۳ بخشی رو با عنوان خیریه رشد راه اندازی نمود. خیریه رشد با هدف فراهم کردن شرایط تحصیل برای همه فرزندان ایران، فعالیت خود رو با ساخت مدارس و فضاهای آموزشی شروع کرد و با گذشت زمان حوزه فعالیت‌های خود رو گسترش داد.


فعالیت خیریه رشد از کجا شروع شد؟

حوالی سال ۱۳۶۵ بنیاد رشد که یک مجموعه‌ی عام المنفعه به شمار می‌رفت، شروع به کار کرد. این بنیاد با ایجاد مدارس و مجموعه‌های آموزشی- فرهنگی همواره سعی داشته مردم جامعه رو از اهمیت تحصیل آگاه کنه. در بین تمامی فعالیت‌های بنیاد رشد، این مجموعه در سال ۱۳۸۳ تصمیم به ایجاد یک بخش دیگر با عنوان خیریه رشد گرفت. خیریه رشد با هدف فراهم کردن شرایط تحصیل برای تمامی دانش‌آموزان مناطق محروم شروع به کار کرد. اولین فعالیت ما جهت تحقق این هدف،  اجرای طرح مدرسه سازی بود.  مدرسه‌سازی با هدف فراهم کردن فضای مناسب جهت تحصیل فرزندان کشورمون آغاز شد.


گسترش فعالیت‌ها در مجموعه رشد

خوشبختانه طرح مدرسه‌سازی از ابتدا تاکنون با استقبال بسیاری همراه بوده و در تمام این سال‌ها خیرین عزیز، ما رو در ایجاد فضاهای آموزشی مناسب یاری کردند. از سال ۱۳۸۳ تاکنون موفق به ساخت ۴۰ مدرسه در مناطق محروم کشور شده‌ایم و در سال ۱۴۰۰ نیز تعدادی پروژه در دست اجرا داریم. با گذشت زمان فعالیت‌های ما در خیریه رشد  افزایش پیدا کرد و ما تونستیم طرح‌های دیگری همچون آموزش مجازی، بورسیه تحصیلی، اشتغال‌زایی و اکرام ایتام رو هم در مجموعه اجرا کنیم. در سایر طرح‌ها نیز تونستیم با موفقیت عمل کنیم و در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ از تحصیل ۵۰ دانش‌آموز در مناطق محروم حمایت کردیم. همچنین تعداد ۵۰۰ یتیم در حال حاضر از حمایت خیرین عزیز خیریه رشد برخوردار هستند. طرح آموزش مجازی هم با تلاش همکارانمون در بخش آموزش روند رو به رشدی رو طی کرده و فعالیت‌هایی همچون اهدای کتاب، طرح توسعه سواد خواندن و بهبود مهارت‌های دانش‌آموزان در مناطق محروم در حال اجراست. در زمینه اهدای کتاب از سال ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ موفق به اهدای ۶۰۰ هزار جلد کتاب به مناطق محروم شده‌ایم. خوشبختانه با تلاش‌های همکاران ما در بخش آموزش، تعداد زیادی از دانش‌آموزان که از حمایت تحصیلی برخوردار هستند، موفق به کسب رتبه در آزمون‌های سراسری سال‌های اخیر شدند. در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ دانش‌آموزان چندین مدرسه در شهرستان‌های سراوان، سرباز و تفتان واقع در استان سیستان و بلوچستان از حمایت تحصیلی برخوردار شدند. در حوزه‌ی اشتغال‌زایی نیز با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف تلاش خودمون رو جهت ایجاد اشتغال در مناطق محروم به انجام رسوندیم.


خیریه رشد در کدام مناطق فعالیت می‌کند؟

از اونجایی که هدف اصلی ما از ایجاد خیریه رشد فراهم کردن شرایط تحصیل برای تمامی فرزندان ایران به شمار می‌ره، در این مسیر سعی می‌کنیم اکثر مناطق محروم کشورمون رو بررسی کنیم و به فعالیت در این مناطق بپردازیم. در زمینه آموزش مجازی و اهدای کتاب، مجموعه رشد در استان‌های خراسان جنوبی، کهگلویه و بویراحمد، اردبیل و خراسان رضوی فعالیت داشته و در زمینه مدرسه‌سازی با توجه به بررسی‌های صورت گرفته  از سال ۱۳۹۴ به طور خاص فعالیت خودمون رو در مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان افزایش دادیم. البته از ابتدای فعالیت در حوزه مدرسه‌سازی در استان‌های لرستان، ایلام، خراسان جنوبی، گلستان، خراسان رضوی، کرمان، هرمزگان و کرمانشاه مدارسی رو احداث و به بهره‌برداری رسوندیم.کمک‌های صورت گرفته در طرح بورسیه تحصیلی