آموزش مجازی


اهمیت طرح آموزش مجازی

هرساله تعدادی از گروه‌های داوطلب خیریه رشد در راستای پیشرفت علمی دانش‌آموزان مناطق محروم، اقدام به برگزاری اردوهای علمی_آموزشی می‌نمایند. بدین منظور، تعدادی از اساتید و دانشجویان داوطلب از شهرهای مختلف به مناطق محروم رفته و اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلف می‌نمایند.

این اردوها تاثیر مطلوبی بر سطح علمی دانش‌آموزان گذاشته است، اما با توجه به این‌که آموزش باید به صورت مستمر باشد، نیاز به آموزش از راه دور به شدت احساس می شود. علاوه بر این، از طریق آموزش مجازی می‌توان از دانش اساتید مجرب و فرهیختگانی که بنا به دلایل مختلف نمی‌توانند در مناطق محروم حضور یابند، بهره برد.

یکی از مشکلاتی که در زمینه‌ی امور آموزشی در مناطق محروم مشاهده می‌شود، کمبود مدرس است که باعث می‌شود دانش‌آموزان در طول هفته با ساعت‌های درسی خالی مواجه شوند. استفاده از فیلم‌های آموزشی مناسب (آموزش مجازی آفلاین) می‌تواند به بهر‌ه‌برداری بهتر از ساعت‌های درسی خالی و بلااستفاده کمک کند.با توجه به اینکه طرح آموزش مجازی در مناطقی برگزار خواهد شد که امکانات آموزشی مطلوبی ندارند، بنابراین مهم‌ترین اهمیت اجرایی شدن این طرح، برخورداری دانش‌آموزان مستعد از عدالت آموزشی است.

 

دراین طرح، دانش‌آموز مستعد فردی است که از نظر توانایی‌های تحصیلی، در سطح مورد قبول است اما با توجه به محل زندگی، امکانات موجود و … قابلیت بروز استعداد و رشد را ندارد.دیگر مزیت آموزش مجازی، هزینه‌های کمتر این طرح نسبت به آموزش حضوری است که علاوه بر هزینه کمتر مادی، در وقت و انرژی افراد نیز صرفه‌جویی خواهد شد. در این طرح، در کنار حفظ کیفیت محتوای تدریس شده و استفاده از آموزگاران متخصص، محتوای هدفمند به دانش‌آموزان ارائه خواهد شد که براساس بررسی‌ها و نظرسنجی‌های صورت‌گرفته، اجرا می‌شود.

نگاه کلی به فرایند آموزش مجازی خیریه رشد

آموزش مجازی برای دانش‌آموزان به دو حوزه آموزش مجازی آنلاین و آموزش مجازی آفلاین تقسیم می‌شود. برگزاری هر کدام از این دو نوع آموزش مجازی مستلزم وجود امکانات و شرایطی است که اجرایی شدن آن‌ها را ممکن و یا تسهیل می‌کند. تدریس آنلاین این امکان را فراهم می‌آورد که افراد جامعه‌ی هدف بتوانند سوالات خود را مستقیما از اساتید بپرسند و پاسخ مناسب را دریافت کنند. به دلیل اینکه زمان برگزاری کلاس‌های آنلاین محدود است و تمرکز داوطلبین باید بر روی تدریس مباحث مختلف باشد، در نتیجه زمان کافی برای پرداختن به تمرین‌های مربوط به مباحث وجود ندارد؛ لذا برای درک بیشتر و بهتر مطالب، کلاس‌های آفلاین به عنوان مکمل، جهت حل تمرین و توضیحات بیشتر برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

 

 

 

جامعه هدف کنونی:

دانش آموزان پایه دوازدهم رشته انسانی دربرخی از روستاهای محروم منطقه سربیشه خراسان جنوبی، قلعه گنج کرمان و سراوان در سیستان و بلوچستان این خدمات ارئه می شود.

با توجه به اینکه در این طرح، در کنار آموزش آنلاین، از اموزش آفلاین نیز استفاده می‌شود و تمام محتواهای آموزش داده شده در کلاس آنلاین ذخیره خواهد شد، بنابراین امکان استفاده از کلاس ها و جزوات آموزشی برای دیگر مدارس در مناطق محروم در سراسر کشور وجود دارد.

شما عزیزان نیز می توانید در این طرح مشارکت نمایید و به عنوان داوطلب با ما همراه شوید. برای این امر از لینک زیر اقدام فرمایید:

می خواهم داوطلب شوم