مدرسه ۴ کلاسه روستای کلوکان


مشخصات پروژه


مکان: منطقه سیب و سوران، استان سیستان و بلوچستان

متراژ: ۱۶۰ متر مربع

تعدد کلاس: ۴

برآورد هزینه: ۲۶۷ میلیون تومان

شروع ساخت: اسفند ۹۸


پیشرفت فیزیکی پروژه

۵۰%

داستان این مدرسه

 شهرستان سیب و سوران واقع در استان سیستان و بلوچستان به چهار بخش تقسیم می‌شود. بخش مرکزی، سیب، سوران و هیدوچ. کلوکان یکی از روستا‌های واقع شده در بخش هیدوچ است. که از بزرگ‌ترین بخش‌های استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌رود.

جمعیت روستای کلوکان نیز به دلیل واقع شدن در این بخش رشد قابل توجهی داشته است. و طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ حدود ۴۱۸  خانوار در این روستا ساکن بودند. با وجود رشد جمعیت دراین روستا، تنها یک مدرسه‌ی سه کلاسه  برای تحصیل دانش‌آموزان وجود داشت.  که پاسخ‌گوی نیاز این جمعیت نبود.

از جمله مشکلاتی که در مسیر تحصیلی دانش‌آموزان روستای کلوکان قرار داشت، استفاده‌ی همزمان از یک کلاس برای تدریس چند پایه‌ی تحصیلی و تدریس به دانش آموزان در فضاهایی خارج از محیط کلاس بود.

در پی رفع این موانع تحصیلی، در اواخر اسفند ماه سال ۱۳۹۸ ما در بنیاد رشد مطالعات میدانی از موقعیت روستای کلوکان را آغاز کردیم و تصمیم به ساخت یک مدرسه در این روستا گرفتیم.

این مدرسه به یاد معین فتوت ساخته شده است. او یکی ازداوطلبین خیریه رشد بود. که در سال ۱۳۹۸ به علت ابتلا به سرطان از میان ما رفت. پدر ایشان در جهت گرامیداشت نام و یاد معین عزیز در ساخت مدرسه‌ی کلوکان با ما همراه شدند. 

 برآورد بنیاد رشد از هزینه‌‌ی ساخت این مدرسه ۲۶۷ میلیون تومان است. متاسفانه روند ساخت این مدرسه‌ی چهارکلاسه به مساحت ۱۶۰ متر به دلیل شیوع ویروس کرونا از فروردین ماه سال ۱۳۹۹ به مدت ۴ ماه به تعویق افتاد. اما هم‌اکنون ساخت این پروژه از سر گرفته شده  و به ۵۰ درصد پیشرفت در ساخت رسیده ایم.

با دستان پر تلاش پیمانکاران پروژه، سعی داریم در اوایل سال بعد مدرسه‌ی کلوکان را به مرحله‌ی بهره برداری برسانیم تا اندکی از سختی مسیر تحصیلی دانش آموزان در این روستا بکاهیم.

با همدلی شما خیرین بزرگوار باور داریم که می‌توانیم مدارس بیشتری را احداث کرده و با فراهم کردن محیط آموزشی مناسب، لبخند را بر لبان دانش آموزان تمامی روستاها بیاوریم.

گاری تصاویر