مدرسه ۴ کلاسه قلعه ماشکید


مشخصات پروژه


مکان: منطقه بم پشت، استان سیستان و بلوچستان

متراژ: ۱۶۰ متر مربع

تعدد کلاس: ۴

برآورد هزینه: ۳۱۰ میلیون تومان

شروع ساخت: اسفند ۹۸


پیشرفت فیزیکی پروژه:

۷۰%


داستان این مدرسه

بم‌‌پشت یکی از شرقی‌ترین بخش‌های استان سیستان و بلوچستان است. در این بخش مرزی، تعدادی روستا واقع شده که قلعه ماشکید یکی از آن‌هاست. طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۵۶ خانوارساکن قلعه ماشکید بودند. این آمار با گذشت زمان دچار تغییر شد و شاهد رشد جمعیت بوده ایم. هم اکنون قلعه ماشکید حدود ۹۰ خانوار جمعیت دارد. قرار گرفتن در بخش مرزی بم پشت، دسترسی به خطوط تلفن را غیر ممکن کرده بود و رفت و آمد به این روستا نیز از طریق جاده‌های خاکی صورت می‌گرفت. 

همچنین هیچ‌گونه جاده‌ی آسفالتی وجود نداشت. جمعیت دانش آموزی روستای قلعه ماشکید روز به روز افزایش می‌یافت. اما تنها یک مدرسه‌ی قدیمی سه کلاسه برای تحصیل این جمعیت وجود داشت. استفاده از این ساختمان قدیمی برای تحصیل دانش‌آموزان در چند نوبت و استفاده از حیاط به جای کلاس درس از جمله مشکلاتی بود که به دلیل کمبود فضای آموزشی ایجاد شده بود.

این مشکلات باعث شد تا در اواخر اسفند ماه سال ۱۳۹۸ خیریه رشد، ساخت یک مدرسه‌ی چهار کلاسه با متراژ ۱۶۰ متر را آغاز کند تا مشکل کمبود فضای آموزشی تا حدی جبران شود. ساخت مدرسه‌ی قلعه ماشکید به دلیل مرزی بودن روستا و دشواری‌های مسیر رفت و آمد ازسخت‌ترین پروژه‌های بنیاد رشد به شمار می‌رود. مبلغ  310 میلیون تومان، هزینه ای بود که بنیاد رشد برای ساخت این مدرسه برآورد کرد.

به دلیل شیوع ویروس کرونا در فروردین و اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ تعویقی در روند ساخت اتفاق افتاد. اما با این حال ۵۰ درصد از مراحل ساخت تکمیل شده و امید داریم در اوایل سال آینده مدرسه را به مرحله‌ی بهره برداری برسانیم. تلاش ما ساخت مدارس بیشتر در این روستا و دیگر مناطق است؛ این امر قطعاً یاری خیرین بزرگوار را می‌طلبد. ما در بنیاد رشد برای رسیدن به این هدف، از دستان پر مهر شما خیرین عزیز بی نیاز نخواهیم بود.